29022012 Image Banner 160 x 600


O mnie
 
Ekonomista, doradca finansowy
 
Najnowsze komentarze
 
2014-06-14 21:28
poliwęglan do wpisu:
Niskie płace to żałosny atut
o ile Niemcy mogą przebijać nas pracowitością, wydajnością, to czym przebijają nas grecy?, a[...]
 
2014-05-20 08:05
proboszcz1 do wpisu:
Niskie płace to żałosny atut
Panie Petru, mówi pan o wydajności pracy. Czy niemiecki kierowca zawodowy przejeżdża 4x więcej[...]
 
2014-02-16 05:56
artysta do wpisu:
Czas na ekspansję
Zawsze jest czas na jakiegoś rodzaju inwestycje.
 
 Oceń wpis
   

Cypr od dawna był kolejnym kandydatem do wparcia finansowego ze strony Komisji Europejskiej i Funduszu Walutowego. Nikt się jednak nie spodziewał, że pomoc  będzie powiązana z tak drastycznym rozwiązaniem jakim jest propozycja obłożeniem podatkiem oszczędności i to wysokości 6.75 proc do 100 tys euro i 9.9 proc powyżej tej kwoty. To  wyjątkowo drakoński  i niespotykany dotychczas w rozwiniętym świecie pomysł, ze względu na to, że kosztami kryzysu dotknięci mają być bezpośrednio obywatele. Konsekwencją opodatkowania oszczędności będzie przede wszystkim drastyczny spadek zaufania do banków jak o do samego oszczędzania, jak i zachęta do oszczędzania poza krajem. A dla najbardziej zamożnych obywateli sygnał jest niestety taki, że wszelkie poważniejsze oszczędności bezpieczniej jest trzymać w ….  Szwajcarii.

O ile działania podejmowane w innych krajach w ramach procedur ratowania płynnościowego można było uznać za zestaw w miarę standardowych metod, to pomysł opodatkowania oszczędności oprócz jednej zalety, jaką jest szybkość uzyskania pieniędzy, ma serię bardzo poważnych wad. Ogranicza zaufanie obywateli do państwa, zniechęca do oszczędzania, zachęca do transferu zysków zagranicę i działa wstecz. Podwyżka podatków – która przecież też jest formą odebrania społeczeństwu części wypracowywanego dochodu – nie zaburza aż tak drastycznie normalnego obiegu gospodarczego. Podatki bowiem są daniną pobieraną dopiero po wykonaniu czynności gospodarczej. Innymi słowy jeśli wzrost podatków jest nadmierny ludzie ograniczają zakupy, lub zmniejszają inwestycje, czy też ograniczają swój pęd ku wyższym wynagrodzeniom. Opodatkowanie depozytów nie daje żadnych możliwości manewru, poza wybraniem się do bankomatu.

Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że rozwiązanie to poparł nie tylko Fundusz Walutowy ale również i EBC. Akceptacja EBC zaskakuje, gdyż propozycja opodatkowania oszczędności doprowadziła już do runu na banki na Cyprze i do powstania obaw obywateli innych krajów które otrzymują pomoc finansową, że tego typu podatki mogą się również u nich pojawić. Bardzo więc wzrosło ryzyko runu na banki, co jest przecież głównym zagrożeniem kryzysu bankowego. Dziwi też, że dla tak niewielkiej kwoty jaką jest 5,8 mld euro, które ma pochodzić z opodatkowania oszczędności, zaproponowano rozwiązanie które znów zachwiało wiarą rynków finansowych w wychodzenie z kryzysu przez strefę euro. Skutki negatywne całek tej operacji nie są warte zysków jakie ma ona przynieść. Lepiej byłoby się z tego pomysłu wycofać.

2013-04-02 19:29
Polskie wpisy Komentarze (2)

Komentarze

2013-04-27 17:44:41 | *.*.*.* | lokaty ranking
Re: Cypryjski błąd [1]
Ja nigdy nie mogę zrozumieć tego dlaczego oni zawsze budzą się z ręką w nocniku przecież
musieli już wcześniej dostrzegać niepokojące sygnały. Dlaczego wcześniej nie zareagowali
tylko woleli podjąć tak drastyczne kroki. skomentuj
2013-07-14 17:11:21 | *.*.*.* | ranking-ofert.pl
Dla mnie większą tajemnicą jest to, kto na podobny pomysł ratowania cypru wpadł i
dlaczego ta osoba nie przewidziałą negatywnych konsekwencji swojej decyzji. To jak
wpuścić ładnego słonia do składu porcelany (bo będzie ładnie tam wyglądał) i dziwić się
później, że cała porcelana jest potłuczona. skomentuj