29022012 Image Banner 160 x 600


O mnie
 
Ekonomista, doradca finansowy
 
Najnowsze komentarze
 
2014-06-14 21:28
poliwęglan do wpisu:
Niskie płace to żałosny atut
o ile Niemcy mogą przebijać nas pracowitością, wydajnością, to czym przebijają nas grecy?, a[...]
 
2014-05-20 08:05
proboszcz1 do wpisu:
Niskie płace to żałosny atut
Panie Petru, mówi pan o wydajności pracy. Czy niemiecki kierowca zawodowy przejeżdża 4x więcej[...]
 
2014-02-16 05:56
artysta do wpisu:
Czas na ekspansję
Zawsze jest czas na jakiegoś rodzaju inwestycje.
 
 Oceń wpis
   

Dawno już ze strony banku centralnego nie słyszano tak jednoznacznej zapowiedzi podwyżki stóp. W zeszły czwartek prezes EBC odpowiadając na pierwsze pytanie dziennikarza powiedział, że podwyżka stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu jest prawdopodobna. Trudno o bardziej jednoznaczną deklarację. Rynek w pełni wycenia podwyżkę na najbliższym posiedzeniu, a w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy spodziewa się że koszt pieniądza wzrośnie po raz kolejny . Pytanie, na ile obecne wyceny rynkowe są podyktowane ostatnimi wzrostami cen surowców, a na ile jest to pochodna powoli odbudowującego się ożywienia w gospodarce.

Gdyby wziąć pod uwagę wyłącznie prognozy banku centralnego eurolandu na najbliższe dwa lata, to po oczekiwanym przejściowym wzroście inflacji w roku 2011 w przedziale 2.0% do 2.6% inflacja spada w roku 2012 do przedziału 1.0% - 2.4%. Ale bilans ryzyka dla tej prognozy wskazuje na przewagę czynników, które mogą oddziaływać w kierunku wyższej inflacji. Jednakże to nie same prognozy inflacji na najbliższe lata były powodem zapowiedzi podwyżki stóp. Z komunikatu opublikowanego po posiedzeniu ECB widać, że główna obawa bankierów centralnych eurolandu dotyczy utrwalenia się podwyższonych oczekiwań inflacyjnych w dłuższej perspektywie i wystąpienia efektów drugiej rundy.

Sama zapowiedź podwyżek stóp już dużo zrobiła. Wzrosły stawki na rynku pieniężnym, umocniło się euro wobec dolara i tym samym EBC poprzez działanie wyłącznie werbalne zaostrzył warunki monetarne w strefie euro. Dodatkowo wysłał mocny sygnał do prowadzących negocjacje płacowe, że jakiekolwiek nadmierne podwyżki będą musiały się spotkać z reakcją władz monetarnych. Jak się mówi A to po jakimś czasie przyjdzie czas na B. EBC nie może pozostawić niezmienionych stóp na swym najbliższym posiedzeniu w kwietniu, chyba, że warunki makroekonomiczne zmienią się na tyle, żeby uzasadnić zasadniczą zmianę oceny rzeczywistości gospodarczej w perspektywie jednego miesiąca. Aby jednak nie stworzyć wrażenia rozpoczynania cyklu podwyżek stóp procentowych prezes Trichet dał jednoznacznie do zrozumienia, że nie będzie to w żadnym razie rozpoczęcie cyklu podwyżek. Tak więc chodziło o efekt, który został już osiągnięty, czyli lekkiego zaostrzenia parametrów monetarnych i sygnału, że wszelka presja inflacyjna będzie bacznie monitorowana.

Wnioski dla Polski są takie, że nasza podwyżka stóp w styczniu trochę tylko wyprzedziła ruch EBC, co potwierdza słuszność tej decyzji. Jest to też ważny sygnał, że rozpoczyna się na poważnie walka z inflacją i to nie tylko na rynkach wschodzących ale również i w krajach rozwiniętych. To też swego rodzaju powrót do normalności.

2011-03-09 16:14
Polskie wpisy Komentarze (4)

Komentarze

2011-03-21 12:43:15 | *.*.*.* | bank_
stopy procentowe [0]
Wg mnie bedzie sporo podwyzek stop zarowno w strefie euro jak i wpolsce. skomentuj
2011-03-18 14:41:59 | *.*.*.* | kredyt dla zadłużonych
Re: Wyższe stopy w eurolandzie [0]
Tylko dlaczego oprocentowanie lokat nie wzrosło... skomentuj
2011-03-14 13:56:22 | *.*.*.* | Wojciech Bugajski
Re: Wyższe stopy w eurolandzie [1]
Panie Ryszardzie, a jak rynek zdyskontuje wydarzenia w Japonii i krajach Pacyfiku? Czeka
nas kolejne uderzenie kryzysu na rynkach globalnych? Pozdrawiam :-) skomentuj
2011-03-20 19:48:59 | *.*.*.* | klimatyzacja-Warszawa
Jak ruszy LIBOR, to dopiero zacznie się płacz skomentuj